headerphoto
Home

Rynek tynków dekoracyjnych - przegląd

Dekoracyjne tynki elewacyjne używane przez inwestorów do wykończeń elewacji coraz częściej zastępują tradycyjne tynki cementowo-wapienne i gipsowe.

Inwestorzy mogę wybierać spośród różnych rodzajów tynków. Tynki dekoracyjne mogą być akrylowe, silikonowe i mineralne - silikatowe.  
Tynki mineralne lub polimerowo-mineralne wymagają dodania wody i przygotowania mieszanki przed nałożeniem na ściany. Natomiast tynki akrylowe - przygotowane na spoiwie organicznym - są przeważnie gotowe do nakładania. Nie wymagają dodawania wody ani rozcieńczania. Sprzedawane są w formie mokrej pasty wymagającej tylko wymieszania przed nałożeniem na ściany. Są również łatwe w aplikacji, przez co są chętniej wybierane przez wykonawców.
Dostępne są w przeróżnej kolorystyce i różnorodnych strukturach, dzięki czemu elewacja budynku nabiera oryginalnego, niepowtarzalnego charakteru. Stosowane są także przy remontach budynków, np. przy termomodernizacji, gdzie stanowią ostateczny element wykończeniowy. W tym wypadku nakładane są na styropian bądź wełnę mineralną. 
Ciekawy wygląd domu tylko z dobrymi tynkami
Ciekawy wygląd nie jest jedynym atrybutem tego rodzaju wykończenia fasad budynków. Tynki mają za zadanie również chronić ściany przed uszkodzeniami, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz rozwojem pleśni i grzybów. Osobną kategorią są zewnętrzne i wewnętrzne tynki mozaikowe, nazywane czasem kamyczkowymi. Z uwagi na dość wysoką cenę nie stosuje się ich na całe powierzchnie ścian lecz na wybrane elementy. Ich ciekawy wygląd, wytrzymałość i łatwość czyszczenia sprawiają, że doskonale sprawdzają się także we wnętrzach budynków zdobiąc klatki schodowe, hole, korytarze. Ciekawy efekt daje też połączenie ich z glazurą w łazience. Wygląda na to, że rynek tynków dekoracyjnych mocno się rozwija i oferuje wykonawcom materiały odpowiadające na ich potrzeby, w różnych kategoriach cenowych i stylistyce.
Sprawdź informacje o materiałach budowlanych na stronie becco.eu

Zobacz to na zdjęciach:

wnętrze

tynk

mozaika

ściana

dom

wykończenie

remont


Skomentuj ten artykuł